ИЗВЕШТАЈ СА ОДРЖАНИХ ОБУКА „ИНОВАЦИЈЕ СИСТЕМА ОБЕЛЕЖАВАЊА И РЕГИСТРАЦИЈЕ СВИЊА“
Новим Правилником о начину обележавања и регистрације свиња, као и о службеној контроли идентификације, обележавања и регистрације свиња („Сл. гласник РС“ број 94/10 од 10. децембра 2010. године), а чија је примена кренула 1. априла 2011. године, дефинисани су нови захтеви у погледу система обележавања и регистрације свиња. Управа за ветерину, Одељење здравствене заштите, добробити и следљивости животиња, Група за обележавање и следљивост животиња, направила је нову софтверску апликацију везану за обележавање и регистрацију свиња.
У оквиру новог система обележавања и регистрације свиња, планиране су обуке, које би упознале ветеринаре на терену, са основним новинама у самом раду и раду у новој апликацији и информационом систему.
У договору са Ветеринарском комором Србије, планиране обуке за ветеринаре уврштене су у акредитоване обуке за докторе ветеринарске медицине и вредноване са два поена.
Обуке су одржане у периоду од 6. до 16. јуна 2011. године у дванаест епизоотиолошких подручја, а теме обуке су биле иновације система обележавања и регистрације свиња и мониторинг вакцинације свиња против класичне куге свиња.
Обукама је присуствовало укупно 712 ветеринара са свих 12 епизоотиолошких подручја.
Циљ обука је био да се представи нови унапређени систем обележавања и регистрације свиња и да се истовремено добију повратне информације о самом систему од колега са терена, којима обележавање животиња представља свакодневни део послова.
На обукама је добијено доста предлога од колега ветеринара са терена и то да треба:
1. Укључити фарме свиња при изради решења за праћење кретања код свиња, јер ће то представљати најкомплекснији део посла;
2. Додати поље „наплаћено“ на новим потврдама о обележавању и регистрацији свиња;
3. Додати поље „укупан број обележених свиња“;
4. Омогућити претраживања целокупног броја ушне маркице за свиња код групног обележавања животиња (посебно због писања Уверења о здравственом стању животиња);
5. Додати податке о власнику на самој потврди (име и презиме, адреса);
6. Везати клања свиња за сопствене потребе са трихинелоскопским прегледом меса – раздуживање ушних маркица;
7. Увести бар код читаче;
8. Додавање категорије „укупан број прасади“,
9. Омогућити претраживања неискоришћених потврда о обележавању и регистрацији свиња;
10. Решити питања нерегистрованих сточних пијаца, како би се решио један од основних проблема у праћењу кретања код животиња;
11. Додати поља „број невакцинисаних свиња“.
Закључак са свих 12 одржаних обука је да треба да буде више оваквих састанака, на којима би се могло разменити практично искуство и мишљење везано за све послове из области ветеринарства и да треба заједнички радити на будућим решењима везаним за рад на терену.
Презентација "Иновације система обележавања и регистрације свиња"