Од 28.05.2016. године, Министарство пољопривреде и заштите животине средине уз подршку Делегације ЕУ у Србији започиње 12. кампању оралне вакцинације лисица и других дивљих месоједа против беснила у Републици Србији.
Вакцинација ће се спроводити избацивањем вакцина у облику оралних мамака из авиона на подручју целе земље, осим у насељеним местима, на воденим површинама и великим саобраћајницама, према усвојеном плану вакцинације, а у зависности од временских услова. У току 12. кампање вакцинације планирано је да се у току маја и јуна 2016. године дистрибуира 1.650.000 мамака вакцине, на територији целе земље, и да се по посебном плану дистрибуира 21.000 мамака у приградским општинама у околини Београда.
Средства за спровођење вакцинације обезбеђена су из фондова ЕУ (ИПА фондови). Из истих фондова финансирано је спровођење претходних једанаесткампања вакцинације, почев од јесени 2010. године. Министарство финансија Републике Србије спровелоје јавну набавку вакцине заједно са услугом спровођења вакцинације. Произвођач вакцине је компанија Биовета, а.с.из Чешке која је, са другим компанијама у конзорцијуму, одговорна и за дистрибуцију вакцине. У току припремних активности, произвођач је обезбедио све потребне дозволе, лабораторијска тестирњаи одобрења за дистрибуцију вакцине из ваздуха од надлежних органа у Републици Србији.
Орална вакцинација дивљих животиња спроводи се на основу Стратешког програмаконтроле, праћења и искорењивања беснила који је усвојен од стране Управе за ветерину у новембру 2010. године. Програм је предвидео примену оралне вакцинације лисица и других дивљих месоједа у трајању од најмање 5-6 година у континуитету (10 до 12 кампања вакцинације), у јесен и у пролеће. Дугорочни циљ програма је да се болест у потпуности искорени у Србији и да се одржи статус земље слободне од беснила.
Укупан број случајева беснила у нашој земљи је значајно смањен увођењем оралне вакцинације дивљих животиња. У 2015-ој години забележенa су 3 случаја беснила у Србији. У 2014. години забележена су 3 случаја, у 2013. години 5 случајева, у 2012. години 19 случајева, а у 2011. години 46 случајева. Овоје значајно мање у односу на 2010. када је евидентирано 104 случаја, и у односу на 2009. када је забележен 181 случај беснила, а пре почетка оралне вакцинације.
Пост-вакцинационим мониторингом и анализом података о вакцинацији, утврђена је висока ефикасност вакцинације на терену.
У циљу што боље информисаности јавности, надлежних органа и стручних служби о активностима које се односе на вакцинацију, Управа за ветерину је у сарадњи са Пројектом техничке подршке, припремила низ информативних материјала који су дистрибуирани на терен и који су доступни на интернет страницама Управе за ветерину (http://www.vet.minpolj.gov.rs/projekti/besnilo/).
Поред тога, отворен је и информативни телефон (0800-222-232) преко кога заинтересовани грађани могу добити информације о вакцини, вакцинацији и др.
Управа за ветерину Министарства пољопривреде и заштите животне средине обезбедила је мрежу за стручну подршку и пружање информација у току спровођења кампање кроз научне и специјалистичке ветеринарске институте, ветеринарску инспекцију и ветеринарске станице и амбуланте.