U skladu sa članovima 84., 87. i 93. Zakona o veterinarstvu („Službeni glasnik RS“ br. 91/05 i 30/10), propisani su:
Uslovi za promet – Životinja
1. Obeležavanje i registracija životinja
Goveda, svinje, ovce, koze i kopitari na teritoriji Republike Srbije moraju da budu obeleženi i registrovani,za izvoz,kao i pri uvozu, ako nisu namenjeni za neposredno klanje, a podaci o njihovom obeležavanju i kretanju moraju biti registrovani u Centralnoj bazi podataka o obeležavanju životinja.
Sistem obeležavanja i registracije životinja sastoji se iz sledećih delova:
1. Registra gazdinstava;
2. obeležene životinje;
3. pasoša ili drugog identifikacionog dokumenta;
4. registara koji se nalaze na gazdinstvu;
5. Centralne baze.
Obeležavanje goveda, svinja, ovaca, koza i kopitara vrše veterinarske ambulante, veterinarske stanice i veterinarske službe ovlašćene za obeležavanje od strane Ministarstva.
Identifikacioni dokument je pasoš ili drugi dokument koji mora da prati goveda, ovce, koze, svinje, kopitare, pse i mačke, a po potrebi i ostale životinje od rođenja do smrti. Za svaku obeleženu životinju se u skladu sa ovim zakonom, Ministarstvo izdaje identifikacioni dokument.
2. Promet životinja
Životinja može da se stavi u promet ako je obeležena i registrovana i ako potiče iz objekata ili gazdinstava registrovanih u Centralnoj bazi.
Životinju u prometu mora da prati uverenje o zdravstvenom stanju životinjeizdato od strane veterinarske stanice, veterinarske ambulante, javne veterinarske stanice, javne veterinarske ambulante odnosno veterinarske službe koja je sprovela Program mera, na osnovu dokaza o izvršenim preventivnim merama i dijagnostičkim ispitivanjima životinja.
Životinje u prometu mora da prati odgovarajući identifikacioni dokument,a životinje koje napuštaju epizootiološku jedinicu mora da prati i potvrda o zdravstvenom stanju pošiljke u prometu.
Uverenje se neće izdati ako je utvrđeno da u mestu porekla životinje postoji zarazna bolest koja se može preneti tom vrstom životinje, a potvrda ako nije izvršen veterinarsko-sanitarni pregled na mestu utovara.
Uverenje o zdravstvenom stanju životinjevaži deset dana, a za pčelinje zajednice tri meseca od dana izdavanja odnosno od dana produženja njegovog važenja.
Uslovi za promet – proizvoda i hrane životiskog porekla, hrane za životinje i sporednih proizvoda životiskog porekla
Objekti u kojima se proizvodi, prerađuje, skladišti ili obavlja promet ovih pošiljaka moraju biti registrovani ili odobreni za izvoz i upisani u Registare u skladu sa Poglavljem X Zakona o veterinarstvu.
Svi objektiza gajenje životinja, proizvodnju, preradu, skladištenje i promet moraju biti pod veterinarsko – sanitarnom kotrolom u unutrašnjem i međunarodnom prometu.
Uslovi za izvoz pošiljki
Poglavlje XI Zakona o veterinarstvu
Pošiljke životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporednih proizvoda životinjskog poreklai prateći predmeti koji se izvoze moraju da imaju:
1) Originalnu Međunarodnu veterinarsku potvrdu (sertifikat) kojom se potvrđuje:
-
da nema simptoma bolesti životinje, pojave zaraznih bolesti životinja u objektu, na teritoriji gde je objekat lociran ili u zemlji, koje se ovom pošiljkom mogu preneti na životinje ili ljude;
-
da su pošiljke proizvoda i hrane bezbedne za ishranu ljudi;
-
da je hrana za životinje bezbedna za ishranu životinja i
-
sporedni proizvodi bezbedni za dalju upotrebu;
2) dokumenta, odnosno moraju biti označene na način tako da se može utvrditi objekat iz kog potiču i
3) imati odgovarajući identifikacioni dokumentkada su u pitanju žive životinje.
Za izvoz ugroženih i zaštićenih vrsta divlje faune primenjuju se propisi o zaštiti životne sredine.
Usklađivanje sertifikataobavlja MPTŠV Uprava za veterinu, Odeljenje za međunarodni promet i sertifikaciju,u skladu sa međunarodnim standardima i smernicama, u skladu sa pojedinačnim zahtevima zemlja uvoznica, na zahtev stranke za usaglašavanje izvoznih sertifikata.Sertifikati se izrađuju po vrstama, svrsi i nameni, tehnološkom procesu i slično.
U prilogu je Tabela do sada usaglašenih sertifikata.
Nadležni veterinarski inspektorizdaje usaglašenu Međunarodnu veterinarsku potvrdu (sertifikat)prilikom utovara u mestu porekla pošiljke, iz izvozno registrobanog ili odobrenog objekta koji su pod njegovom kontrolom.Međunarodna veterinarska potvrda (sertifikat)izdaje se na štampanom obrascu u skladu sa odgovarajućim međunarodnim standardima ili u skladu sa obrascem koji propisuje zemlja uvoznica. Postupak izdavanja, kao i evidenciju o izdatim sertifikatima propisan je Pravilnikom o načinu i postupku izdavanja međunarodnih veterinarskih potvrda (sertifikata) za pošiljke životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporedne proizvode životinjskog porekla i pratećih predmeta, kao i evidenciji o izdatim sertifikatima („Službeni glasniku RS”, broj 76/10).
Međunarodna veterinarska potvrda mora da bude originalna, izdata na dan otpreme pošiljke i to za jednu vrstu životinja ili proizvoda i za jednog primaoca i overena na propisan način, obeležena serijskim brojem, obavezno pisana na srpskom jeziku i jeziku zemlje porekla, a za pošiljke u provozu može biti pisana i na engleskom i na drugim jezicima koji su službeno prihvaćeni u međunarodnom prometu.
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije
Uprava za veterinu:
Omladinskih brigada 1, 11070 Novi Beograd, Republika Srbija
E-mail: vetuprava@minpolj.gov.rs
Odeljenje za međunarodni promet i sertifikaciju
Tel: (+381 11 3196 011) i (+381 11 2602 – 634)