Ha 82. Međunarodnom sajmu polјoprivrede u Novom Sadu, Ministarstvo polјoprivrede i zaštite životne sredine, Uprava za veterinu i Delegacija EU u Srbiji, održali su konferenciju za novinare posvećenu predstavlјanju prvih rezultata projekta „Izgradnja kapaciteta za razvoj nacionalnog kompenzacionog fonda za suzbijanje zaraznih bolesti životinja i druge usluge“, koji finansira EU.
Na konferenciji za novinare, državni sekretar u Ministarstvu polјoprivrede gospodin Želјko Radošević je istakao da Republika Srbija ima izgrađen mehanizam nadoknade šteta za određene zarazne bolesti životinja. Neophodno je međutim, da Republika Srbija, uvažavajući najbolјu praksu u drugim zemlјama Evrope, unapredi sopstveni model, kako bi se na održiv način obezbedio adekvatan nivo dugogodišnje podrške stočarstvu. Kako je naglasio g. Radošević, osnovni cilј formiranja Nacionalnog kompenzacionog fonda je uzajamna podrška, saradnja i podelјena finansijska odgovornost između Vlade Republike Srbije i svih zainteresovanih strana, uzgajivača, prehrambene industrije, bankarskog sektora i sl. u slučaju izbijanja zarazne bolesti.
Sa ovim se saglasio i g. Oskar Benedikt, zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji, dodajući da da EU daje visok prioritet prevenciji i kontroli bolesti životinja putem definisanja zajedničkog zakonodavstva u ovoj oblasti. G. Benedikt je naglasio da u EU takođe veliku pažnju pridaju odgovornosti i podeli troškova u smislu da državni organi, industrije i odgajivači moraju pokazati svoju odgovornost preuzimanjem dužnosti u procesu proizvodnje mesa.
Nakon konferencije, održan je radni sastanak sa predstavnicima zainteresovanih strana (proizvođačima i njihovim udruženjima, osiguravajućim društvima i predstavnicima državnih službi zainteresovanih za uspostavlјanje rada ovog fonda).
Na radnom sastanku, VD direktor Uprave za veterinu dr. Dejan Bugarski i vođa tima eksperata, dr. Mirzet Sabirović, su obrazložili rad projekta na konceptu kompenzacionog fonda i otvorili su diskusiju o predstavlјenim prvim preliminarnim rezultatima rada koji se u suštini mogu podeliti postojanje dva osnovna zakonska pristupa – budžetski i van budžetski, sa ukupno pet potencijalnih predloga modela koji se odnose na podelu troškova i akumuliranje sredstava u fondu.
Prisutni predstavnici zainteresovanih strana pokazali su visok stepen razumevanja za potrebu da se uspostavi kompenzacioni fond za nadoknadu šteta od zaraznih bolesti u Srbiji. Izražavajući naročito zadovolјstvo činjenicom da bi fond imao kumulativni karakter i da bi u svim važnim odlukama o namenama fonda mogli da učestvuju i proizvođači direktno.
Zaklјučeno je da će se o predloženim modelima, kao i novim opcijama koje budu proistekle iz budućih dijaloga sa zainteresovanim stranama, razgovarati u narednim mesecima, kako bi se do kraja godine pripremila strategija razvoja kompenzacionog fonda, predlozi za pravni okvir i operativne procedure, u saradnji sa proizvođačima i drugim zainteresovanim stranama.