У петак 5.8.2016. године, у Привредној комори Србије одржан је састанак представника ветеринарских служби земаља Западног Балкана, на коме је анализирана тренутна епизоотиолошка ситуација изазвана појавом болести квргаве коже (нодуларни дерматитис, Lumpy skin disease, LSD) на подручју Балкана. Такође, анализиране су мере превенције и контроле које се примењују у зараженим подручјима, као и последице на здравље и добробит животиња, сточарство и индустрију хране, национални и међународни промет говеда и производа пореклом од говеда.
Констатовано је да се након преношења болести из Африке и Турске на европски континент, нодуларни дерматитис веома брзо проширио на поједина подручја Балкана и довео до избијања болести у Грчкој, Бугарској, Македонији, Албанији, Црној Гори, Србији и Косову*.
Захваљујући помоћи од стране ЕУ у виду брзе испоруке одређених количина вакцине против LSD ветеринарским службама у погођеним подручјима, као и набавкама вакцина које су спровеле надлежне службе у већини држава, брзо је започета вакцинација погођених подручја која је довела до успоравања ширења болести и заштите здравља говеда. На састанку су приказани и резултати вакцинације која се спроводи у погођеним земљама. Пренета је и информација да је Хрватска обезбедила одређену количину вакцине и да ће наредне недеље започети превентивну вакцинацију у ризичним жупанијама. Босна и Херцеговина нема забележен ни један сучај али спроводи превентивне мере и јачање капацитета ветеринарске службе за адекватно реаговање.
Светска здравствен организација (OIE), Организација за храну и пољопривреду (FAO) и Европска унија посредством Општег оквира за нарочито опасне заразне болести (GF-TADs), пружа значајну техничку и стручну помоћ не само погодјеним већ и угроженим државама, посебно након формирања Регионалне експертске групе за Југоисточну Европу (Regional Standing Group of Expert on Lumpy Skin Disease for South East Europe, SGE-LSD <http://web.oie.int/RR-Europe/eng/Regprog/en_GF_TADS%20-%20Standing%20Group%20LSD.htm> ). Ово тело ће наставити да у наредном периоду интезивно ради на процени ситуације и проналажењу најбољих решења за даљу помоћ. Заказан је низ активности и састанака веаних за ЛСД који ће се одржавати до краја године.
Учесници састанка усагласили су позиције које се односе на заједнички рад када су у питању мере превенције и контроле ове опаке болести, као и усаглашавење услова за промет говеда и производа пореклом од говеда, посебно на подручју CEFTA. Стручни тимови ће радити на припреми модела међународних ветеринарских сертификата и одговаајућих прописа, али и другим стручним и техничким питањима.